Spowiedź...

No właśnie... jak wygląda spowiedź dziecka które NIE MÓWI?
Nie dość że nie mówi, to jeszcze jest niepełnosprawne intelektualnie.

Jak zorganizować spowiedź... co się może przydać podczas spowiedzi, czy w spowiedzi może ktoś pośredniczyć jako "tłumacz"?
I na koniec - KTO wyspowiada moje dziecko?

Zacznijmy od ostatniego pytania.
Wiemy że są wśród nas Kapłani którzy spowiadają i udzielają Komunii Eucharystycznej naszym niepełnosprawnym dzieciom/uczniom. Wiemy również że wielu z nas ma kłopoty zwłaszcza ze znalezieniem odpowiedniego spowiednika.

Dlatego robimy listę Duszpasterzy do zadań specjalnych.
Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie... niech da jakiś znak w komentarzach pod postem.
Wspólnotowi Księża zgłoście się!
Paszczakowi i Buroniedźwiedziowi!

W najbliższym czasie postaram się zrobić wywiad z ks. Kazimierzem na temat
"Spowiedź dla niepełnosprawnych - Jak to się robi?"

Teraz trochę prawa:
Tłumacz może uczestniczyć w spowiedzi...
Ma w związku z tym pewien obowiązek

Kan. 983 -

§ 1. Tajemnica sakramentalna jest nienaruszalna; dlatego nie wolno spowiednikowi słowami lub w jakikolwiek inny sposób i dla jakiejkolwiek przyczyny w czymkolwiek zdradzić penitenta.

§ 2. Obowiązek zachowania tajemnicy ma także tłumacz, jeśli występuje, jak również wszyscy inni, którzy w jakikolwiek sposób zdobyli ze spowiedzi wiadomości o grzechach.



Obowiązek Proboszcza
Kan. 986 -

§ 1. Każdy, komu na mocy urzędu została zlecona troska duszpasterska, jest obowiązany dbać o to, ażeby wierni jemu powierzeni mogli się wyspowiadać, jeśli w sposób uzasadniony o to proszą, a także by dać im sposobność przystępowania do indywidualnej spowiedzi, w ustalonych i dogodnych dla nich dniach i godzinach.

§ 2. W nagłej konieczności każdy spowiednik jest obowiązany spowiadać wiernych, a w niebezpieczeństwie śmierci każdy kapłan.

Źródło: http://archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/k4t4r2.html



Obowiązek Penitenta
Kan. 987 - Wierny, aby otrzymać zbawczy środek sakramentu pokuty, powinien być tak usposobiony, by odrzucając grzechy, które popełnił, i mając postanowienie poprawy nawracał się do Boga.

Kan. 988 -

§ 1. Wierny jest obowiązany wyznać co do liczby i rodzaju wszelkie grzechy ciężkie popełnione po chrzcie, a jeszcze przez władzę kluczy Kościoła bezpośrednio nie odpuszczone i nie wyznane w indywidualnej spowiedzi, które sobie przypomina po dokładnym rachunku sumienia.

§ 2. Zaleca się wiernym, by wyznawali także grzechy powszednie.

Kan. 989 - Każdy wierny, po osiągnięciu wieku rozeznania, obowiązany jest przynajmniej raz w roku wyznać wiernie wszystkie swoje grzechy ciężkie.

Kan. 990 - Nikomu nie zabrania się spowiadać za pośrednictwem tłumacza, z wykluczeniem wszakże nadużyć i zgorszenia i z zachowaniem przepisu kan. 983, § 2.

Kan. 991 - Każdy wierny ma prawo wyznać swoje grzechy wybranemu przez siebie spowiednikowi, także innego obrządku, zatwierdzonemu zgodnie z prawem.

Źródło: http://archidiecezja.lodz.pl/czytelni/prawo/k4t4r3.html